2022
Rizling rýnsky Lorencár
Hrozno rizlingu bolo dopestované na južných svahoch modranských viníc. Pri výrobe boli spojené tradičné postupy i moderná technológia a výsledkom je plné a harmonické víno s charakteristickým jemným broskyňovým buketom.
Druh
biele, suché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Lorencár
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah histamínu < 0,25 mg/l
Párovanie
Ideálne sa hodí k ľahkým jedlám z bieleho mäsa či k syrom s modrou plesňou
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
8,49
Alkohol (%)
12,50%
Možnosť archivácie
5 - 10 rokov
Vyprodukované množstvo
7 700 fliaš
Objednať toto víno
Tu dozrieva náš Rizling rýnsky
Hon Lorencár
Prvé zmienky o výsadbe tohto modranského vinohradu pochádzajú z roku 1576, kedy túto časť vlastnil niekdajší pán Lorencz.

Lorencár ako južne orientovaný vinohrad na svahu sa vďaka svojej výhrevnej lokalite nazýva aj ako teplý kotol Modry. Hlinito-piesčitá pôda s väčším podielom žulového skeletu je ideálna práve pre rast rizlingov. Zo všade prítomnej žuly sa postupne oddeľovali zrnká kremeňa, z ktorej vznikla charakteristická piesočnatá zložka malokarpatskej pôdy.

Náš rizling bol vysadený v roku 1984 a jeho korene môžu mať hĺbku 15-20 metrov. Svojou svahovou polohou je dobre chránený pred jarnými mrazmi, ktorý sa drží v nižších polohách pod kopcom.
Vek vinice
41 rokov
Rozloha
1,35 ha
Počet krov
6 500
Sklon svahu
12%
Pôda
Hlinito-piesčitá
Nadmorská výška
260 - 230 m.n.m.
Zber hrozna
01.10.2022
ryzling rýnsky
Kráľovská odroda
Rimania priniesli vinič na územie dnešného Nemecka už okolo roku 50 pred n.l., doteraz však nie je známe, v akom období sa vyšľachtila odroda rizlingu, no vieme, že išlo o kríženie odrôd Gouais blanc a Tramín. Až v roku 1435 bola objavená prvá písomná zmienka o rizlingu z nemeckého Porýnia, kde miestny gróf Johann IV. kúpil 6 rév rizlingu za 132 šilingov. A práve z tohto regiónu dostal prívlastok - rýnsky. V tom období ešte nebol veľmi rozšírený, ale to sa významne zmenilo až o 200 rokov neskôr.

Po skončení 30-ročnej vojny sa začali obnovovať všetky zničené vinohrady hlavne na Porýní, Moseli a v Alsasku, kde sa vo veľkom vysádzal hlavne rizling. Dnes je rizling jedna z najpopulárnejších odrôd vína a 20. najpestovanejšia odroda hrozna na svete.

Kvôli citlivosti na pôdu, počasie a ostatné faktory chutí Rizling úplne odlišne v závislosti od toho, odkiaľ pochádza. Ročníkové "ryňáky" nesú v bukete dokonca aj nádych petroleja alebo kerozínu, ktorý je v malom množstve vnímaný veľmi pozitívne, pretože dáva vínu ďalší aromatický rozmer.