2022
Devín
Vynikajúca slovenská odroda, ktorá poteší každého milovníka aromatických odrôd vín. Toto harmonické víno si vás podmaní zlatožltou farbou, príjemnou arómou a korenisto-medovou chuťou s jemným nádychom mandarínky.
Druh
biele, suché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Šarkaperky
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah < 0,25 mg/l
Párovanie
Ideálne sa hodí k ľahkým jedlám z bieleho mäsa či k syrom s modrou plesňou
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
6,95
Alkohol (%)
13,50%
Možnosť archivácie
3 - 5 rokov
Vyprodukované množstvo
3 800 fľiaš
Objednať toto víno
Tu dozrieva náš DEVÍN
Hon Šarkaperky
Šarkaperky, v pôvodnom nemeckom nárečí Schreckenberg, je tradičný modranský vinohrad. Jeho názov znamená "puknutý/prasknutý" podľa rozoklaného vrchu a patrí k najvyššie položeným vinohradom v okolí s panoramatickým výhľadom na Modru. V mapách Uhorska ho dokonca nazývali Rémhegy - strašidelný kopec. Zmienky o ňom sa našli v desiatkových registroch ešte zo 16. storočia, no vinohrady tu však boli zrejme dávno predtým.

Južné a juhovýchodné svahy vinohradu ako výhrevné plochy akumuluje tepelné energiu a ukladajú ju do skeletovej pôdy. Tento skelet vznikol z materskej horniny ktorá sa postupne zvetrávala. Pôda je ľahká, hlinito-piesčitá, veľmi kamenistá s veľmi vysokým žulovým podielom.

Devín ktorý sme sem vysadili je vysadený v roku 2015. Vinohrad je vysadený v modernom štýle užších riadkov a s väčším zahustením, aby bola zabezpečená čo najnižšia úroda na jeden ker.
Vek vinice
8 rokov
Rozloha
0,60 ha
Počet krov
3 360
Sklon svahu
5%
Pôda
Hlinito-piesčitá
Nadmorská výška
275 - 280 m.n.m.
Zber hrozna
17.9.2022
DEVÍN
Domáci novošlachtenec
Devín je prvou uznanou muštovou bielou odrodou na Slovensku. Devín vyšľachtili krížením Tramínu červeného s Veltlínskym červeno-bielym ešte v roku 1958, no oficiálne registrovaný bol takmer o 40 rokov neskôr.

Šľachtiteľka Dorota Pospíšilová chcela, aby táto odroda niesla punc pôvodnosti a za najpôvodnejšie na Slovensku považovala Devín nad Dunajom, preto odroda dostala toto meno. Hoci plocha vysadených vinohradov tejto odrody nie je veľká, má veľký potenciál a často získava ocenenia na zahraničných vinárskych súťažiach vo všetkých kategóriach - od sviežich suchých aromatických až po prírodne sladké vína.

Devín je veľmi špecifická odroda s príjemnou tramínovo-muškátovou arómou. Pôvod tejto vône začína už v hrozne a následne pri jeho spracovaní vznikajú ďalšie, ktorými sa aromatický charakter dotvára. Chuť Devína je kvetinovo-korenistého charakteru s jemnými a pikantnými kyselinkami.