2022
Cabernet Sauvignon Rosé
Vynikajúca odroda francúzskeho pôvodu. Má jemne ružovú farbu a príjemne vyvážené kyseliny. Podmaní si Vás sviežou ovocnou arómou so smotanovými tónmi. V chuti Vám ulahodia tóny čerstvej jahody či lesného ovocia.
Druh
ružové, polosuché, akostné odrodové víno s chráneným označením pôvodu (D.S.C.)
Lokalita
Malokarpatská vinohradnícka oblasť – obec Modra – hon Noviny
Histamín
Nízkohistamínové. Obsah histamínu < 0,25 mg/l
Párovanie
Ideálne sa hodí k morským rybám, cestovinám či ľahkým šalátom
Objem
0,75l
Zvyškový cukor a ďaľšie parametre vína
Objem kyselín (g/l)
8,48
Alkohol (%)
12,50%
Možnosť archivácie
1 - 2 roky
Vyprodukované množstvo
5 800 fliaš
Objednať toto víno
Tu dozrieva náš cabernet sauvignon
Hon Noviny
Ako aj naznačuje samotný názov tejto lokality Noviny, prvé vinohrady tu vznikali neskôr oproti ostatným, a to v období na prelome 18. - 19. storočia. Názov pochádza z nemeckého názvu Neu Satz - nový sad, ktorý označoval novo založenú výsadbu v rovinatej časti chotára medzi Modrou a Šenkvicami.

Charakteristická pre túto oblasť je silno zastúpená hlinitá pôda, ktorá je náročnejšia na výsadbu a obrábanie. Typy pôdy sú v Modre veľmi rozmanité a práve tu na Novinách sa mení približne každých 100 metrov aj typ hliny.

Táto poloha je o niečo chladnejšia a veternejšia ako vinohrady na svahoch, avšak veľmi vhodná pre skoré a aromatickejšie odrody hrozna. Cabernet Sauvignon bol vysadený v roku 2021 a jeho panenskú úrodu očakávame už tento rok.
Vek vinice
3 roky
Rozloha
0,70 ha
Počet krov
3 800
Sklon svahu
0%
Pôda
Hlinitá
Nadmorská výška
185 m.n.m.
Zber hrozna
prvý zber v r. 2023
CABERNET SAUVIGNON
Francúz z Bordeaux
Cabernet Sauvignon patrí do skupiny kabernetových odrôd, ktoré majú svoj pôvod vo Francúzsku, kde sa pestovali už od 13. - 14. storočia. Najstaršie správy o tejto odrode pochádzajú z francúzskeho Bordeaux z polovice 16. storočia. Hrozno vzniklo krížením odrôd Cabernet Franc a Sauvignon Blanc, čo však bolo potvrdené až v roku 1996 DNA testami.

V 18. storočí Cabernet bol stále populárnejší a nahradil vo vinohradoch Bordeaux pôvodnú odrodu Malbec. V 19. storočí sa rozšíril po celej Európe, kde ju vysádzali ako náhradu za fyloxérou zničené vinohrady. Cabernet Sauvignon sa stal najpestovanejšou odrodou na svete, čo zodpovedá približne 5 % všetkých vinohradov a rozšíril aj do oblastí Čile, Kalifornie, Austrálie a južnej Afriky.

Vína z odrody Cabernet Sauvignon majú vysoký obsah červeného farbiva a sú bohaté na kyseliny i triesloviny. Typická vôňou je čierna ríbezľa. Víno zreje pomaly a časom získava na kvalite. Vína sú vhodné aj na dlhodobú archiváciu.